תפקידו של צילום שיניים בטיפולי שורש

צילום שיניים הוא רכיב בלתי נפרד ממרבית טיפולי השיניים, והסיבה לכך היא שבכל טיפולי השיניים הללו, ישנו צורך לבחון את החלק הפנימי של השן, פעולה שלא ניתנת לביצוע על ידי מבט מבחוץ. צילומי רנטגן שיניים הם צילומים המאפשרים לקבל תמונה מדוייקת של תוכנה הפנימי של השן, לרבות זיהוי המבנה הפנימי של השן, זיהוי רקמות פגועות וכדומה. בטיפולי שורש מקבל צילום רנטגן שיניים משנה חשיבות, וזאת לאור מידת הדיוק הנדרשת בתהליך הטיפול, ומידת העומק של הרקמות הרלוונטיות לטיפול.

מבנה השן וחשיבותו בטיפול שורש

השן הטיפוסית בנויה למעשה משני חלקים:
• כתר השן – החלק החיצוני שמעל קו החניכיים, ונראה לעין

• שורש השן – החלק הפנימי של תעלות השן הוא החלק הנסתר שממוקם בתוך החניכיים ומקבע את השן למקומה

במסגרת טיפול שורש מבוצעים צילומי רנטגן בכמה שלבים של הטיפול, תחילה כדי לקבל תמונה על היקף הנזק בשורש השן, בהמשך לכך על מנת להכיר את מבנה השן ולבנות תכנית טיפול לפי מספר תעלות, עומק תעלות וכדומה, ולבסוף על מנת לבחון את התוצאה המתקבלת בתום הטיפול, ולוודא שאכן כל שנדרש לביצוע אכן בוצע בצורה טובה ומדוייקת.

צילום השן מכל הכיוונים

אחד הכלים החדשים שעומדים לרשות רופא השיניים בביצוע טיפולי שורש הוא צילום תלת מימדי. המדובר על תצלום רנטגן תלת מימדי שמצלם את השן מכל הכיוונים באמצעות מכונה מיוחדת המסתובבת סביב ראשו של המטופל, ומחברת את כל התמונות המתקבלות לכדי דגם תלת מימדי אחד שלם. אין בצילום זה כדי לאפשר משהו שלא היה אפשרי בעבר, אלא שקלות קבלת המידע והצורה המדוייקת בה הוא מתקבל, מאפשרות לבצע את הטיפול בצורה מדוייקת ויסודית בכל טיפול וטיפול.

צילומי רנטגן שיניים

זיהוי רקמות וחלקים נסתרים בשן

כך למשל, יכול צילום שיניים תלת מימדי לחשוף תעלות שורש קטנות ונסתרות, שלא ניתן לזהות אותן בצילום דו מימדי רגיל. מידת החשיבות של אותה תעלה יכולה להשתנות בין מקרה למקרה, אך ישנם מקרים בהם חוסר היכולת לזהות את התעלה, מוביל לפגיעה באיכות תוצאת הטיפול. צילום תלת ממדי פותר מצב זה, ומבטיח תוצאות טובות ומדוייקות יותר בכל טיפול וטיפול.