מהו תצלום רנטגן תלת-מימדי (CBCT) ומהי חשיבותו בתחום האנדודונטיה (טיפולי השורש)?

צילום רנטגן שיניים

תצלומי הרנטגן המסורתיים הם כלי חשוב וחיוני ברפואת שיניים בכלל ובתחום האנדודונטיה (טיפולי השורש) בפרט.
הם מאפשרים לזהות את מבנה השורשים של השן ולזהות מחלה (דלקת) בעצם שבאזור שסביב קצה השורש, הנגרמת על ידי נוכחות זיהום חיידקי בתעלת השורש.
לתצלומי רנטגן מסורתיים אלה יש מגבלה: הם מהווים היטל דו- ממדי של המבנה התלת ממדי המורכב של השיניים והעצם שסביבן. לפיכך פרטים רבים עלולים להיחבא ולא להיראות בתצלומים אלה. (ראה כתבה על בעיה זו ועל CBCT )  למאמר המלא
לאחרונה הוכנס לשימוש רנטגן דנטלי תלת ממדי הקרוי Cone Beam CT או CBCT. תצלום רנטגן כזה, כמו תצלומי CT המשמשים ברפואה, נוצר משילוב של סידרה של תצלומי רנטגן מכיוונים שונים ועיבוד ממוחשב של התמונה לתמונה תלת ממדית.
אין לבלבל בין ה- CBCT לבין ה-CT  הרפואי, וזאת למרות ששניהם נותנים תמונה תלת ממדית. ה-CBCT  שתוכנן במיוחד לשימוש דנטלי, חושף את המטופל להרבה פחות קרינה מאשר ה- CT הרפואי. במכשירי CBCT חדישים ניתן לבצע צילום שיניים תלת ממדי של אזור מוגבל של 3 שיניים, בחשיפת קרינה שאינה עולה על סך הקרינה  של שלושה צילומי רנטגן שיניים דנטליים מסורתיים.
השימוש של ה- CBCT בתחום האנדודונטיה הוא דינאמי ומתפתח, וכמות המידע שניתן להפיק מצילום כזה עולה לאין ערוך על זו שניתן להפיק משלושה צילומי רנטגן מסורתיים. להלן מספר דוגמאות של אבחון שאינו ניתן לביצוע כאשר הרופא מוגבל לצילומי הרנטגן הדנטליים המסורתיים:

תעלות שורש נוספות

 • מספר תעלות השורש בשיניים אינו קבוע ועשוי להשתנות מאדם לאדם. לדוגמא, בשיניים החותכות התחתונות ישנן שיניים עם תעלה אחת, בעוד שבשיניים דומות אחרות יש 2 תעלות. בטוחנת תחתית או עילית יש בדרך כלל שלוש תעלות, אך במקרים רבים קיימת תעלה רביעית. ברוב המקרים לא ניתן לזהות את קיום התעלות הנוספות בתצלום רנטגן דו ממדי מסורתי.
  במכון רנטגן המתמחה בכך, ניתן להשתמש בתצלום ה- CBCT התלת ממדי על מנת לבצע ולהציג “חתכים” בשיניים במספר מישורים, כשהשימושי ביותר באונדודונטיה הוא החתך האקסיאלי (חתך המציג את שורש השן ב”פרוסות”). בדיקה כזאת היא חיונית כאשר חושדים בקיום תעלה נוספת כסיבה אפשרית לכישלון של טיפול שורש.
 • תהליכים דלקתיים בעצם
  אחד המאפיינים הרנטגניים של זיהום בתעלת השורש, הוא ספיגת עצם סביב הפתח החודי של תעלת השורש. תהליכים דלקתיים כאלה נראים בתצלום הרנטגן כחסר עצם (צל שחור) סביב קצה השורש של השן.
  במחקרים שנערכו לאחרונה נמצא כי כשליש מתהליכים דלקתיים אלה אינם נראים כלל בתצלום רנטגן מסורתי, דו ממדי, אך ניתנים לזיהוי ב- CBCT.
  לפיכך במקרים בהם מתלונן המתרפא על מיחושים המתאימים לדלקת בעצם הסב- חודית, אך תצלום הרנטגן המסורתי אינו מגלה דבר, מן הראוי לבצע בדיקת CBCT אשר תאשר או תשלול קיום תהליך דלקתי כזה שאינו נראה בתצלום הרנטגן המסורתי.
 • ספיגה פנימית או חיצונית בשורש
  ספיגה פנימית בשורש היא תהליך שונה בתכלית מספיגה חיצונית, הן מבחינת דרכי הטיפול והן מבחינת סיכויי ההצלחה של הטיפול.
  תצלום רנטגן מסורתי דו ממדי אינו יכול, לעיתים קרובות, להבדיל בין שני המצבים. ה- CBCT יכול להבדיל בקלות בין שני המצבים ולאפשר אבחנה וטיפול נכונים.
 • שבר אנכי בשורש
  שבר אנכי בשורש הוא מצב המופיע לעיתים בשיניים שטופלו בטיפול שורש. תחת העומסים החוזרניים של הלעיסה ובמיוחד עומסים של חריקת שיניים או לחיצת שיניים בעת השינה, השורש נסדק לאורכו. חיידקים חודרים לתוך השבר וגורמים לדלקת הגורמת להרס העצם שמול “שפתי” השבר.
  שן עם שבר אנכי בשורש חייבת להיעקר בהקדם האפשרי על מנת למנוע המשך הרס של העצם שמול השבר.
  בשלבים מוקדמים, בהם הרס העצם מוגבל עדיין, אין להרס עצם כזה ביטוי בתצלום הרנטגן המסורתי הדו ממדי. הספיגה בשלב המוקדם אינה נראית בתצלום הרנטגן מכיוון שהצללית של השן מסתירה את הספיגה בעצם, דבר שמהווה קושי גדול בזיהוי שבר אנכי בשורש. מאוחר יותר, לאחר חודשים, כאשר מופיעים הסימנים הרנטגניים האופיניים לשבר אנכי בשורש, הרס העצם הוא כבר נרחב ונגרם נזק גדול לעצם.
  תצלומי CBCT אינם מסוגלים לגלות את השבר האנכי עצמו בשורש בשלבים המוקדמים של היווצרותו (ראה מאמר על שבר אנכי בשורש), אבל ניתן לזהות בחתכים של CBCT את הרס העצם הנוצר מול השבר בשורש, וזאת בשלבים מוקדמים בהרבה ממה שניתן לזהות הרס עצם הקשור לשבר אנכי בשורש בתצלומי רנטגן דו ממדיים מסורתיים.
 • מבנים חריגים של תעלת השורש
  התצלום התלת ממדי של ה- CBCT והחתכים שניתן להפיק ממנו, עשויים לספק לרופא השיניים המטפל מידע מפורט על מבנים חריגים של תעלת השורש במצבים כגון C-shaped canal או Dens Invaginations ולאפשר טיפול במקרים חריגים שכאלה.לסיכום, צילום הרנטגן התלת ממדי – CBCT הוא כלי חיוני באנדודונטיה המודרנית, המסוגל לספק את המידע הנדרש שיאפשר הצלחת טיפול השורש או מידע על הסיבות לכישלונו של הטיפול הקודם. “המחיר הקרינתי” של צילומים אלה כאשר הם מבוצעים במכשירים החדישים, מאפשר לבצע צילומים של קבוצה קטנה של שיניים, לסת אחת שלמה או שתי הלסתות. שיקולי ה”עלות” בקרינה לעומת התועלת באבחון צריכים להישקל בכל מקרה ומקרה, כמו בכל צילום רנטגן. שיקולים כאלה מצדיקים לעיתים קרובות ביצוע של צילום הרנטגן התלת- ממדי.