מהו המיקרוסקופ הטיפולי ומהם יתרונותיו בטיפולי שורש?

טיפולי שורש

המיקרוסקופ הטיפולי הוא כלי חיוני והכרחי בידיו של המומחה לאנדודונטיה (טיפולי שורש), וכל תכניות ההתמחות באנדודונטיה, בארץ ובעולם, מחייבות את השימוש בו.
המיקרוסקופ הטיפולי הוא מכשיר המאפשר למומחה לאנדודונטיה לעבוד בתוך השן תחת הגדלה של פי 10 עד פי 25 ולראות פרטים שאינם ניתנים לזיהוי בכל דרך אחרת.
במקביל להגדלה, המיקרוסקופ הטיפולי מאיר את שטח העבודה באור חזק מאוד המושלך במקביל לציר האורך של קו הראיה של המטפל, ומאפשר תאורה ללא צללים. מיקרוסקופ כזה הפך בשנים האחרונות לכלי חיוני בידיו של כל מומחה לטיפולי שורש.
ביצוע טיפול שורש מחייב לעיתים קרובות הבחנה בפרטים זעירים שאינם נראים לעין הבלתי מזויינת, ואף לא במשקפיים מגדילים. איתור פתחי כל התעלות בשורשים של שיניים טוחנות מהווה אתגר גם כאשר משתמשים במיקרוסקופ טיפולי, ולעיתים אינו אפשרי כלל ללא שימוש במכשיר זה.
הדבר נכון בעיקר בשיניים של אנשים מבוגרים שבהן יש לעיתים קרובות הסתיידות של לשכת המוך, כתגובה לעששת ולסתימות או כתרים שבוצעו בשן במשך השנים.
תעלת שורש שלא זוהתה ולא טופלה בעבר היא הסיבה הנפוצה ביותר לכישלון של טיפול שורש. תעלות אלה מזוהות לעיתים קרובות בעת ביצוע חידוש טיפול שורש וזאת באמצעות המיקרוסקופ הטיפולי.
בעת ביצוע חידוש טיפול שורש (גם ללא תעלה שלא זוהתה בעבר), רופא השיניים מנסה להוציא את כל החומר של סתימת השורש הקודמת שהזדהמה במשך השנים. הדרך היחידה לוודא שאכן כל החומר של סתימת השורש הישנה הוצא, היא באמצעות המיקרוסקופ הטיפולי. ללא סילוק יסודי ומלא של כל החומר של סתימת השורש המזוהמת עלול גם הטיפול החדש להיכשל.
חשוב לציין כי אין די בנוכחות מיקרוסקופ טיפולי במרפאה כדי להשיג את יתרונותיו. עבודה יעילה בסיוע מיקרוסקופ טיפולי היא מיומנות שנרכשת במשך שנים של עבודה בסיוע כלי זה. דבר זה נעשה כיום במסגרת ההתמחות באנדודונטיה (טיפולי שורש), והמומחה לאנודודנטיה המשתמש במיקרוסקופ הטיפולי מוסיף ורוכש עוד ועוד ניסיון בשימוש במכשיר חיוני זה במשך השנים של עבודה עמו.