טיפול שורש

מהו טיפול שורש ולמה הוא דרוש?

טיפול שורש הוא טיפול המתבצע בתוך החלל הקיים בתוך השורש, הנקרא תעלת השורש.

חידוש טיפול שורש

טיפולי שורש מתבצעים במספר מצבים וממספר סיבות:

 • טיפול שורש בשן “חיה” עם מוך מודלק
  כאשר העששת מתקדמת לעומק השן, החיידקים עלולים לחדור בסופו של דבר למוך השן (הרקמה החיה המצויה בתוך השן). במצב כזה עלול להיווצר מצב של “דלקת מוך השן” המאופיין בכאבים עזים וברגישות חזקה מאוד לקור.
  הטיפול בדלקת מוך השן הוא טיפול שורש: הטיפול מורכב מפתיחת השן וסילוקה של כל רקמת המוך המודלקת. על מנת למנוע חדירת חיידקים לתוך תעלת השורש, אוטמים את התעלה בסתימת שורש. טיפול בשן כזאת מחייב אלחוש.
 • טיפול שורש בשן עם מוך נמקי ומזוהם
  כאשר חודרים חיידקים לתעלת השורש התקדמות העששת עלולה לגרום בהמשך לנמק במוך. סיבה אחרת לנמק המוך, בשן קדמית, יכולה להיות מכה חזקה שהשן קיבלה עד כדי תזוזה ממקומה. במצבים אלה מבוצע טיפול שורש שמטרתו לסלק את הרקמה הנמקית ואת החיידקים מתעלת השורש, לחטא את התעלה ולסתום אותה באופן הרמטי למניעת חדירה חוזרת של חיידקים לתעלת השורש. טיפול בשן כזאת אינו דורש אלחוש, כי רקמת המוך היא נמקית ואין בה תחושה.
 • טיפול שורש לצורך שיקומי
  כאשר חסר חלק גדול  מכותרת השן, עקב עששת וסתימה גדולה, או כאשר נשבר חלק מכותרת השן, השן צריכה שיקום על ידי כתר. במצב כזה לפעמים אין מספיק חומר שן שישמש בסיס לכתר, ורופא השיניים צריך לבנות מבנה, אשר יעוגן לתוך השורש, כבסיס לכתר.
  במצבים כאלה, גם אם מוך השן חי ואינו מודלק, נדרש לעיתים לבצע “טיפול שורש לצורך שיקומי“. הטיפול דומה לטיפול המתבצע בשן עם מוך מודלק (ראה לעיל). טיפול שורש דרוש בשן כזאת למרות שהשן אינה כואבת ואין בה זיהום בתעלת השורש. טיפול כזה דורש בדרך כלל אלחוש.
 • חידוש טיפול שורש
  חידוש טיפול שורש מתבצע כאשר טיפול השורש הקודם שנעשה בשן נכשל ומתפתחת דלקת בעצם שמסביב לקצה השורש. בטיפול זה מוציא רופא השיניים את כל החומר של סתימת השורש הקודמת ומחטא מחדש את תעלת השורש וזאת לפני ביצוע של סתימת שורש חדשה.
  היות והסיבה הנפוצה ביותר לכישלון טיפול שורש היא תעלה נוספת שלא זוהתה ולא טופלה בעבר, יש לחפש במצב זה תעלה או תעלות נוספות, דבר המתבצע בעזרת מיקרוסקופ טיפולי.
  לעיתים נדרש חידוש טיפול שורש גם כאשר טיפול השורש הקודם לא נכשל, וזאת כטיפול מונע על מנת למנוע כישלון עתידי של טיפול השורש. טיפול מונע כזה נדרש כאשר סתימת השורש הקיימת אינה עומדת בסטנדרטים המקובלים: אינה מגיעה עד קצה השורש או שאינה ממלאת את תעלת השורש, ולפיכך אינה יכולה לשמש מחסום למניעת חדירת חיידקים. טיפול בשן כזאת בדרך כלל אינו דורש אלחוש.